Mačky sú zvieratá, ktoré dokážu vyviesť neplechy, o ktorých sa vám ani len nesníva. Prelezú aj tou najmenšou škárou, naučia sa otvárať kľučky, zipsy na taškách a dva metre vysoká skriňa pre nich nie je žiadny problém. Ak teda chcete ochrániť svoj príbytok, ale zároveň i svoju mačku, nemali by ste zabúdať na niekoľko dôležitých vecí.
 
černobílá kočka

Neexistuje miesto kam by sa mačka nedostala
 
Majte na pamäti, že všetko, čo má ostať v celku, nerozhryzené a nerozvláčené po celom byte, musíte zamknúť na štyri zámky. V miestnostiach kde sa vaša mačka pohybuje, preto zabudnite na otvorené vitrínky s porcelánovými soškami, alebo inými doplnkami. Všetko musí byť zatvorené v policiach, alebo iných miestach, kde sa mačka nemá šancu dostať, zabudnite na papierové škatule, pretože tie mačky využijú namiesto škrabadla. Obzvlášť opatrní buďte pri čistiacich prostriedkoch a iných chemických látkach. Tie musia byť naozaj na bezpečnom mieste, pretože i malé množstvo môže spôsobiť tragédiu. Pokiaľ má váš miláčik prístup do kuchyne, potraviny nesmú nikdy ostávať voľne položené.
 
Tašky, vrecia, škatule…
 
Dajte si pozor aj na to, aby sa po vašom byte nepovaľovali predmety ako sú igelitové tašky, vrecúška, alebo škatule malých rozmerov. To, že ich mačky roztrhajú vám spôsobí iba pár minút upratovania. Omnoho väčším problémom je však to, že tieto zvieratá milujú malé priestory. Preto hrozí riziko udusenia.

ležící kočka
 
Okná a dvere
 
Pri mačkách si musíte dávať pozor, aj čo sa dverí a okien týka, a to hlavne ak bývate na vyššom poschodí. V tomto prípade , by totiž nehrozil len únik zvieraťa ale aj jeho zranenie, či v prinajhoršom smrť. Veľmi dobrým riešením sú pevné sieťky, alebo zarážky, ktoré sa požívajú ako ochrana pri malých deťoch. Ak odchádzate z domu, mačku nechajte v zatvorenej miestnosti. Ak sa totiž vrátite, nebudete musieť bojovať s tým, aby vám nevybehla cez vchodové dvere.