Už ste to možno zažili aj vy. Chcete si pustiť hudbu, film alebo videohru, ktorá ležala istý čas bokom, no teraz ste na ich prehranie dostali chuť. A možno vám ich požičal známy,… každopádne vo všetkých prípadoch, pokiaľ sú média na diskoch, riskujeme možné poškodenie tohto nosiča a niekedy skrátka stačí menší škrabanec, no a celý zážitok je následne o ničom. Disk zasekáva alebo „skáče“ a my stratíme trpezlivosť, v tom horšom prípade sa disk ani nenačíta.
V takomto prípade nemusí cdčko, dvdčko alebo v dnešnej dobe skôr blue-ray putovať priamo do koša, ale je tu ešte možná záchrana. Tých riešení je tu vlastne viac.

cd

Najskôr by sme si však mali pripomenúť pomerne základné pravidlá, ako udržať disk v nepoškodenom stave, ktoré však ruku na srdce- nie vždy dodržujeme. Pri manipulácii by sme sa nemali chytať jeho strednej spodnej časti, ale výhradne vždy by sme mali disk držať za okraje, základom je takisto kvalitný obal a skrátka nenechať ho len tak kdesi pohodený. Praktický je takisto prenosný obal. Ale vráťme sa k nášmu problému.

Na začiatok sa nebojme použiť vodu, najmä pokiaľ je na spodnej časti disku nečistota či usadený prach, neuškodilo by ani kúsok z prípravku na umývanie riadu. Rozhodne to však nepreháňajme, stačí len menšie množstvo na servítok či utierku, no a týmto spôsobom prebehnúť spodnú stranu. Disk následne utrime suchou utierkou a nechajme chvíľu uschnúť. Ak nečistota nechce zmiznúť postupujme rovnako, no tentokrát s liehom.

cédéčka

Pokiaľ však ide o viditeľné škrabance, ktoré sú príčinou, že sa dáta nenačítajú, poprípade zasekávajú, môže pomôcť zubná pasta. Touto natrieme poškrábané miesto.Pastu následne odstránime jemne vlhkou servítkou, no pozor! Táto metóda fungovať môže, avšak pravdepodobne len na jednorazové použitie, teda ak je to možné, dáta z disku rýchlo prekopírujte.
Ak však pomoc neprichádza alebo týmto radám nedôverujete, ešte stále poznáme služby špecializujúce sa na daný problém, ktoré sa o vaše poškodené disky postarajú a vrátia im funkčný stav. Nájdete ich aj na internete.