Svetlo je všade kam sa pohneme a nemyslím tým denné svetlo. Časy, kedy sa svietilo sviečkami a petrolejovými lampami sú už dávno za nami a vystriedala ich elektrina a žiarovky. Majú rôzne tvary a veľkosti, niektoré svietia viac intenzívne, niektoré menej. Nájdu sa aj také, ktoré sú stmievateľné, alebo ktorých farebnosť sa dá meniť diaľkovým ovládačom. Vlastne ani nemusia mať formu klasickej žiarovky, pretože existujú rôzne svetelné pásy s diódami alebo špeciálne svietiace prstence určené na pomoc pri fotení. Svietidlá používame z praktického aj estetického hľadiska a často nám slúžia len na potešenie, napríklad počas sviatkov. Čo však my, bežní smrteľníci vôbec o týchto žiarovkách a svietidlách vieme?

LED žiarovka

Informácie ohľadom svietivosti, chromatickosti alebo svetelného toku sú nám pravdepodobne neznámou. Žiarovky predsa len nemeníme každý deň a keď už dôjde na lámanie chleba, vždy sa nájde niekto, kto má viac znalostí a dokáže poradiť. Viete ale, prečo už nepotrebujeme žiarovky meniť tak často?

Vďačíme za to LED svetlám, ktoré majú oproti klasickým žiarovkám celý rad výhod, no asi najväčšou je ich výdrž. Tá niekoľkonásobne prekonáva výdrž obyčajnej žiarovky a môže dosahovať 20 000 až 100 000 hodín používania. Tieto žiarovky sa na rozdiel od úsporných žiariviek rozsvietia na plný výkon hneď po zapnutí, čo je ďalšou z ich výhod. Poteší sa aj vaša peňaženka, pretože okrem toho, že nebudete musieť kupovať stále nové žiarovky, ušetríte aj na elektrine, keďže LED žiarovky sú energeticky šetrnejšie.

LED ring light

Ako ste si už určite všimli, tieto žiarovky majú tri stupne farebnosti, a to studenú bielu, teplú bielu a neutrálnu bielu. Posledná z tých troch je vhodná takmer do každého priestoru, pretože najviac pripomína denné svetlo. Okrem týchto troch klasických možností si môžete vybrať aj LED svetlá s rôznymi farebnými variáciami alebo s funkciou stimevania.