Viditeľnou ako aj funkčnou súčasťou každej budovy sú jej okná. Niekedy sú tieto súčasnosti na dome viditeľnejšie, inokedy skôr nenápadné. Každý z nás tu uprednostňuje niečo iné a hlavným faktorom výberu býva tiež cena okien. Pričom vieme, že na výber je niekoľko vzájomne odlišných možností v závislosti od materiálu rámov. Na základe použitého materiálu sú rôzne vlastnosti, rozmery, výzor a spomenutá cena okien.

Chlapec pozerá z okna

Najčastejšie sa zrejme stretávame s tými plastovými. Donedávna sme ich videli všade, hlavne na bytových ale aj rodinných domoch. Okno klasických rozmerov, štandardného výzoru, priemernej životnosti a s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. K hlavným faktorom jeho popularity sa však radí takisto jeho prístupná, čiže relatívne nízka cena.

Zdatne im však konkurujú hliníkové okná, hoci cena za hliník je vo všeobecnosti výrazne vyššia než za plast. No tieto okná rozhodne nie sú nejakým obyčajným štandardnom. Ide o nadštandardnú voľbu so zaujímavými vlastnosťami a ešte atraktívnejším výzorom. Z hľadiska vlastností tu vravíme napríklad o bezkonkurenčne vysokej životnosti (až 100 rokov), o v podstate veľmi jednoduchej údržbe, výbornej trvanlivosti a odolnosti hliníku. Čiže je to voľba na dlhodobé využitie, ktorá prežije jednu celú generáciu.

Podnikateľ, okno

  • Z dôvodu vyššej ceny za hliník sa často stretávame s jeho kombináciou s inými materiálmi. Najčastejšie sa kombinuje hliník s plastom.

Okrem odolnosti a vysokej životnosti je tu ale ďalší hlavný dôvod, prečo sa používajú hliníkové rámy. Tieto rámy majú schopnosť spoľahlivo udržať aj sklá veľkých rozmerov. Ak má teda niekto záujem použiť veľké sklenené výplne, oplatí sa mu vsadiť práve na tento materiál.

  • Rámy z hliníku vyzerajú na okne elegantne a pôsobia štíhlym dojmom. Napriek tomu majú výbornú nosnosť, pevnosť a udržia aj nadrozmerné sklenené výplne.