V súčasnosti je moderný trend myslenia, že dôležité je to, čo robíme. Peniaze sú druhoradé. A ono by to tak aj popravde malo byť. Skúsme to ale povedať naopak. Čiže keď sú peniaze druhoradé a na prvom mieste je to, čo robíme, to znamená, že to čo robíme, je dôležitejšie ako peniaze, takže vlastne peniaze nepotrebujeme na to, aby sme mohli robiť to čo nás baví. A výsledkom tejto úvahy je v podstate tvrdenie, že peniaze nepotrebujeme. Stačí robiť to, čo nás baví. Ale celá táto úvaha sa veľmi rýchlo dá vyvrátiť otázkou, čo môžeš robiť, pokiaľ nemáš peniaze? No odpoveď je jednoduchá. Môžeš ísť žiť na ulicu.

bitcoin
 
Samozrejme, dá sa tak žiť a sú ľudia, ktorí takýto spôsob života naozaj uprednostnia pred naviazanosťou na peniaze. Ale my, ktorí žijeme vo vyspelej spoločnosti sa jednoducho bez peňazí nepohneme. Bez peňazí dokonca nemôžete vytiahnuť ani päty z domu, pretože nemáte na MHD, nemáte na benzín, musíte šetriť dokonca aj svoje topánky. Pretože keď ich zoderiete pešou chôdzou, nebudete mať čo si obuť. Keď chcete ísť do zamestnania, najprv potrebujete peniaze na to aby ste si urobili školenie alebo nejaký kurz, alebo minimálne aby si sa za danou prácou presťahovali, našli si bývanie a mesiac žili zo svojich úspor do prvej výplaty.

páka

Takže áno, je veľmi dôležité to, čo robíme!

Ale bez peňazí to robiť nemôžeme. A toto by si mohli uvedomiť napríklad ľudia, ktorí chcú aby ste im niečo vybavili, niečo urobili len za ich krásne ďakujem.
Ale takto to, žiaľ, nefunguje. Na akúkoľvek službu musí byť človek najprv finančne zabezpečený. Ešte stále si myslíte, že dôležitejšie niečo iné ako peniaze? Máte pravdu! Napríklad zdravie, pretože bez zdravia nemôžete pracovať, bez práce nemáte peniaze, ale zas bez peňazí nemáte zdravie, pretože nemáte na lieky, na zdravotné poistenie, na drahých zubárov a tak ďalej. A tomu sa hovorí kolobeh života vyspelej spoločnosti.