Týmto článkom nechcem tvrdiť, že mladí ľudia sa v puberte vyjadrovali lepším spôsobom v minulosti ako dnes. No je to na zváženie… Skúste sa započúvať, keď pôjdete okolo nejakej skupinky mladých ľudí aký je ich slovník. Nič pekné v ňom asi nenájdete. Každý si zanadáva, pretože je to v tejto dobe veľmi IN a každý mladý chce zapadnúť do partie. Nechce zostať na ocot.

koncert

Internet. Hrá nejakú rolu?

Internet je súčasťou mládeže už ako toaletný papier. Presne tak, mnohé deti s ním chodia aj na záchod. Samozrejme, vo forme telefónu. No stretla som sa už aj s tým, že dieťa utekalo na záchod s notebookom. Ešteže nie s celým počítačom…
Internet je veľmi pomocný v mnohých oblastiach nášho života. Čo len chceme si tam vieme nájsť. Z pohodlia domova, nemusíme chodiť do knižnice ako tomu bolo za minulých čias. Uľahčuje aj komunikáciu, pretože sa môžete dohodnúť zadarmo cez internet na stretnutí napríklad alebo spoločne na stránke mesta si zanadávať na súčasného starostu a podobne.

No! Tu nastáva problém. Mnoho ľudí by si totiž nedovolilo povedať také vety a slová ako napíše na internete. Nie je to totiž priama konfrontácia, je náročnejšie niekomu povedať niečo do očí ako mu to napísať. Preto mnohí chalani volia rozchod cez SMS napríklad. Myslím, že práve tu zrodila komunikácia dnešnej mládeže. Často totiž vidia na internete rôzne vyjadrenie s nadávkami a podvedome si to vysvetlia, že takto je to v poriadku. A tak sa tak vyjadrujú aj oni, až na to, že v reálnom živote. Mladý človek môže mať ten najlepší vzor a príklad doma, ale aj tak môže skončiť s nadávkami v ústach. Možno len, aby zapadol alebo si to vysvetlí, že je to vlastne normálne, keď sa tak komunikuje na internete.

park

Rodičia pozor!

Viem, že puberťáci nebudú počúvať na slovo a možno si nevezmú veľa z vašich rád, ale treba to vyskúšať im vysvetliť, že na internete nie je všetko sväté a treba sa riadiť vlastným sedliackym rozumom. Bez neho to nejde.