Meditovanie je v podstate cvičenie, ktoré používajú už od dávnych vekov hinduisti, budhisti, druidovia, šamani a mnoho ďalších náboženstiev. V budhizme, počas meditácií viete nájsť múdrosť vesmíru. Hinduisti zas si počas nej čistia svoje telesné čakry, 7 telesných energií spojených s vnútorným a vonkajším svetom človeka. Používa sa taktiež pri jóge a veľa ľudí nevie bez pravidelného meditovania už fungovať.kamene, zen, modrá.jpg
Ale načo je vlastné takéto „cvičenie“ dobré? Začnime tým najjednoduchším dôvodov. Vďaka meditácii sa viete účinne osviežiť. Dochádza vám energia, cítite sa vyčerpaný po práci? Jednoducho zatvorte oči a sústreďte sa na svoje dýchanie a nedovoľte, aby vaša myseľ utekala kade tade. Takéto cvičenie by mohlo byť bežnou súčasťou v každej práci. Kto by si predsa nerád oddýchol aspoň na 10 či 15 minút denne?
Ďalším dôvodom je, že meditovanie vám pomôže zbaviť sa stresu. V dnešnej modernej dobe je stres nevyhnutnou súčasťou života každého z nás. Dokonca už aj deti na základnej škole pociťujú stres. A to je veľmi smutné. Nikto nemá rád, keď sú na neho sypané stále dookola úlohy, ktoré zaberajú dosť času alebo majú časový limit. Z toho dôvodu, stačí vám 10 minút v práci, na chvíľu vypnúť telefón a dýchať. Meditovanie vám pomôže sa upokojiť a znížiť hladinu stresu vo vašom tele aj mysli. Ak hľadáte aspoň chvíľu pokoja od rušného života, určite skúste meditácie.
A čo také meditovanie s hudbou? Sú síce ľudia, ktorým sa také nemusí priamo páčiť, ale hudba je známa tým, že dokáže liečiť, potešiť a viac. Meditácie môžu nabrať hneď iný rozmer, ak si k tomu pustíte pokojnú hudbu. Pre oddych sú skvelé hlavne zvuky prírody, ako dážď, vodopád, tečúci potok, spev vtákov, zvuky mora a čajok a podobne. Ak si k tomu predstavíte podľa zvukov, že ste v tom prostredí, je garantované, že sa uvoľníte, oddýchnete si a dáte aj vašej mysli vytúžený odpočinok.meditácia, mních, príroda.jpg
Ďalším druhom takéhoto cvičenia môže byť aj riadená meditácia, kedy vám inštruktor hovoria, čo robiť. Napríklad, z nahrávky alebo osobne počujete pokyn, aby sa zhlboka sa nadýchli, podržali vzduch v sebe pár sekúnd a následne pomaly vydýchli. Opäť, niekto chce ísť vlastným tempom, preto nie je nutné mať niekoho, kto vám bude hovoriť, čo by ste mali robiť.
Ak začnete tento druh, prevažne dychového cvičenia robiť pravidelne, uvidíte, ako rýchlo sa viete znovu pozitívne naladiť, odbúrať stres a sústrediť sa na to, na čom v živote skutočne záleží. Prajem veľa šťastia!