Rozhodli ste sa kúpiť firmu? Gratulujem, váš život ste si tým pekne uľahčili.

Jedno z najlepších rozhodnutí, aké ste mohli spraviť, je kúpa firmy alebo služby, ktorá firmu zriadi. Rozdiel medzi oboma variantami je hlavne finančný. Zatiaľ, čo pri zriaďovaní spoločnosti platíte pár stoviek eur, pri kúpe firmy sa pohybujete v niekoľkých tisícoch. Ak hľadáte výhodnejší variant, tak hľadáte zbytočne, pretože nakoniec vás to bude stáť rovnako.

rovnovaha

Aký je teda rozdiel?

Keď sa rozhodnete pre zriadenie novej spoločnosti a poveríte tým firmu, môžete sa spoľahnúť, že väčšinu aktivít spojenú so založením vykoná za vás. Medzi tieto aktivity patrí vyhotovenie listín, obehanie úradov, overenie podpisov, zriadenie zakladateľskej listiny, zriadenie živností pre podnikanie a to všetko vrátane poplatkov, ktoré s tým súvisia. Splatenie imania a následná žiadosť o zápis do obchodného registra, či žiadosť o daňové číslo môže ale nemusí byť súčasťou balíka. Bežne sa táto služba pohybuje okolo 300,- Eur.

paste

V prípade kúpy hotovej firmy, sa môžete rozhodovať podľa dostupných možností a existujúcich firiem, či chcete napríklad spoločnosť s minulosťou alebo bez minulosti. Ďalej v zozname ponúkaných firiem máte možnosť filtrovať medzi platiteľmi a neplatiteľmi DPH. V neposlednom rade môže byť pre vás inšpiráciou aj obchodné meno, ktoré ale nie je povinné, pretože súčasťou balíka je zmena mena, sídla a podpisov, vrátane všetkých súvisiacich úradných náležitostí a žiadostí.

Takáto firma vás môže stáť od 500€ do 4500€. Dobrou správou pre všetkých podnikateľov je možnosť účtovania založenia sro do nákladov firmy. To v praxi znamená, že i keď vaša firma začala existovať z časového hľadiska neskôr, vy si môžete do účtovných kníh zapísať náklady spojené so zriadením aj spätne. Či už je to vyúčtovanie (nákladový účet) alebo úhrada zriaďovacích výdavkov zakladateľovi (pasívny účet). Váš ekonóm či ekonómka vie vaše náklady ošetriť aj pred dňom začatia fungovania vašej firmy. Je už len na vás pre ktorý model založenia či kúpy sa rozhodnete.