Aj napriek tomu, že herná konzola od Sony s názvom Playstation 4 sa radí momentálne k tým najpredávanejším a priznajme, že Microsoft so svojim Xboxom One v tomto smere zaostáva, predsalen sa v nejednom prípade vraví o nadradenosti Xboxu.

xbox

I keď nadradenosť je zrejme silný a nevhodný pojem, skôr by sme mali povedať užívateľské výhody. Každopádne porovnávať týchto dvoch obrov na trhu s videohrami je takmer nekončiacou témou, ktorá vlastne neponúka jasnú odpoveď. Obe koznoly totiž predstavujú široké spektrum konkrétnych špecifikácií a prehľadným spôsobom tak určiť jasného víťaza nie je vôbec ľahké, ale skôr nemožné. Preto sa na určité porovnanie týchto svetovo populárnych konzol pozrieme aj my, konkrétne na súčasné modely PS4 Pro vs Xbox One X, no víťaza by mal určiť čitateľ na základe vlastných konkrétnych požiadavok.

Viacerých v tomto smere zaujíma predovšetkým výkon, čo je jedna z prioritných stránok pri výbere vhodnej konzoly do budúcnosti, a preto môžeme začať práve ním. Možno ste sa už dočítali, že konzola Xbox One X je momentálne najvýkonnejším herným zariadením. Presvedčí vás o tom najmä jeho grafický čip s výkonom 6 TFLOPS, procesor s frekvenciou 2,3 Ghz a neuveriteľných 12 GB RAM. PS4 Pro prehráva vo všetkých smeroch, no nie oveľa: Frekvencia procesora 2,1 Ghz, grafický čip 4,2 TFLOPS a pamäť RAM 8GB.

Výber ale môže ovplyvniť aj prvotný dojem, respektíve vizuálna stránka a dizajn. PS4 Pro je z istých dôvodov oproti klasickej PS4 väčšia, konkrétne až 3x, no a celkové prevedenie,… fajn ale nie je to zrovna estetická nádhera. Xbox One X je oproti Xbox One S naopak viditeľne menší a navyše vychytal estetické nedostatky z pôvodného Xbox One. Pokročil tak i v tomto smere o niečo viac.
Konzole PS4 Pro hrá zasa do kariet herná knižnica, dostupnosť titulov, herná komunita a takisto pokročilá podpora technológie VR.

ovladače

  • Z pohľadu multimediálneho prehrávania ale opäť víťazí svojimi funkciami Xbox One X.