To najdôležitejšie a najcennejšie pre každého z nás je naše zdravie. Nedá sa ničím nahradiť. Na jeho kvalitu významne vplýva

 • práca a stres s ňou spojený
 • stravovanie
 • cvičenie a šport
 • alkohol
 • cigarety a drogy
 •  
 •  
 • boty

Dnešná doba je veľmi uponáhľaná, stres je spúšťačom mnohých chorôb. Od pondelka do piatku, cez pracovný týždeň ste v plnom pracovnom nasadení, riešite pracovné povinnosti a zadané úlohy, po práci sa venujete deťom, prípadne domácim povinnostiam. Často sa stáva, že nemáte možnosť oddýchnuť si a zrelaxovať.
Čas na načerpanie síl do nového pracovného týždňa je len cez víkend.
Jeden z najlepších spôsobov, ako spojiť príjemné s užitočným, urobiť niečo pre svoje zdravie, oddýchnuť si a zároveň sa kochať našou nádhernou prírodou je
Slovensko má nádhernú prírodu, máme Tatry, Liptov, Oravu, Spiš, máme krásne hrady a zámky, jaskyne a veľa ďalších prírodných a kultúrnych zaujímavostí, ktoré by ste mali spoznať a získať nové zážitky pri ich navštívení.
Stojí to istú námahu, ale bonusov, ktoré turistika ponúka je niekoľko:

 • utužujete svoje zdravie,
 • trávite čas s rodinou,
 • spoznávate nádhernú prírodu prípadne zaujímavosti

Veľmi dôležitou zásadou, na ktorú by ste nemali nikdy nezabudnúť je to, že turistika má svoje pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť a dodržiavať ich, pretože ináč riskujete v najlepšom prípade zranenie, v horšom prípade i svoj život.
V prvom rade je to výber správneho oblečenia a obuvi. Je to základ bezpečnej turistiky. Ak to podceníte, môže sa vám to škaredo vypomstiť. I keď je vonku pekne, treba myslieť na to, že najmä na horách sa počasie rýchlo mení a môže vás nemilo prekvapiť či už vietor, dážď, alebo v tom krajnom prípade dokonca búrka s bleskami.
Veľmi dôležitý je aj výber správnej obuvi, určenej na turistiku a nie nejaké sandále, tenisky a iná ľahká a nevhodná obuv, pretože riskujete poranenie ako podvrtnutie, v horšom prípade zlomeninu končatiny.
Je treba takisto myslieť na stravu, doplnenie tekutín, takže i to patrí do batohu turistu,

turistika

Netreba zanedbať ani výber prípadnej túry, je potrebné naštudovať si trasu kam chcete ísť. Ak sa chystáte vyraziť niekde do vysokohorského terénu je dobré poznať a preštudovať i turistickú mapu príslušnej oblasti, aby ste vedeli kadiaľ pôjdete a nestalo sa vám, že zablúdite a budete potrebovať služby horských záchranárov.
Netreba preceňovať svoje sily a ak s turistikou iba začínate, vyberte si na začiatok nenáročnú túru a nie hneď náročnú, pretože je vysoko pravdepodobné, že ju nezvládnete a budete potrebovať pomoc.
V každom prípade netreba nič podceniť, pretože príroda neodpúšťa a potom je už neskoro. Radšej byť pripravený ako byť zaskočený.
Odmenou sú vám nádherné scenérie prírody, pobyt na čistom vzduchu a pocit, že ste niečo pre seba, prípadne svoju rodinu urobili.