Nezačínajte hovoriť ihneď
Hovorí sa, že by ste nikdy nemali hovoriť hneď, keď vyjdete na pódium. To vnára medzi publikum trochu neistoty a strachu.
Namiesto toho ticho prichádzajte na pódium. Potom sa zhlboka nadýchnite, nájdite svoje miesto, počkajte niekoľko sekúnd a začnite. Vieme, že to možno znie zdĺhavo a keď to robíte, cítite sa mimoriadne nepríjemne, ale ukazujete divákom, že ste úplne presvedčení a zodpovední za túto situáciu.

konference

Radšej dávať ako brať
Často ľudia poskytujú prezentácie na predaj produktov alebo myšlienok, aby ich ľudia sledovali na sociálnych médiách, kúpili si knihy a podobne.
Ľudia majú väčšiu šancu dôverovať darcovi – rečníkovi, ktorý im dáva hodnotu, ktorý ich učí niečo nové, ktoré ich inšpiruje.

Urobte očný kontakt s členmi publika
Skenovanie je najhorším nepriateľom rečníka. Je jednoduchšie a efektívnejšie, ak sa priamo pozeráte na konkrétnych členov publika počas celého prejavu.
Ak môžete, darujte váš očný kontakt každému človeku,aby ste sa pozorne zamerali na celú vetu alebo myšlienku, bez toho, aby ste rozbili váš pohľad. Keď skončíte vetu, prejdite na inú osobu a udržiavajte spojenie s jednotlivými ľuďmi, kým neskončíte.

Nezrýchľujte
Keď začnete byť nervózni, nie je to len tlkot srdca, ktorý sa urýchľuje. Vaše slová majú tendenciu zrýchliť tiež. Našťastie sú diváci spravidla viac trpezliví a odpúšťajú rečníkovi viac, než by ste si mysleli.

přednáška

Chcú, aby ste tam uspeli, ale čím viac sa ponáhľate, tým viac ich odrádzate.Ak sa na chvíľu kľudne a zhlboka nadýchnete, počkajú na vás.
Ignorujte odporcov
Odmietnite ľudí, ktorí prevracajú očami, križujú si ruky alebo trasú hlavami "nie". Namiesto toho sa zamerajte iba na svojich priaznivcov – ľudí, ktorí sú viditeľne zaangažovaní, tešia sa z vašej prezentácie a prikyvujú "áno". Ak zistíte, že členovia publika s vami pozitívne komunikujú, budete oveľa dôvernejší a uvoľnenejší, ako keby ste sa pokúsili presvedčiť  vašich odporcov.