Elektroinštaláciu pravdepodobne nebudete riešiť sami. Ak túto úlohu zveríte profesionálnej firme, za prácu materiál, budete musieť samozrejme zaplatiť. Koľko vás bude stáť elektroinštalácia v rodinnom dome alebo v byte? To záleží od viacerých faktorov, no približnú predstavu si urobiť môžete.Rozobraná zástrčka a káble položené na projekte

Práca a materiál sú dve rozdielne veci

Cenník elektroinštalačných prác sa líši najmä v tom, či hovoríme o len o samotnej práci, alebo aj materiáli. Asi je vám jasné, že samotná práca bude stáť menej ako keď vám firma dodá aj materiál. Toto si zistite vždy dopredu, pretože inak môžete ostať veľmi nemilo prekvapení. Tak, ako všade, aj vo svete elektroinštalačných prác neexistujú len seriózne firmy alebo jednotlivci.

Približné rozmedzie cien

Ako sme povedali už v úvode, nie je možné povedať konkrétnu sumu tej vašej elektroinštalácie. Všetko závisí hlavne od toho, na akej veľkej ploche budú práce prebiehať, aký materiál si vyberiete a čo všetko bude vo vašom dome fungovať na elektrickú energiu.
Ak si napríklad zvolíte inteligentnú elektroinštaláciu, ktorá dnes naozaj letí, práce budú automaticky stáť viac. Pri klasickej elektroinštalácii budete na elektrinu napájať menej vecí, čo ovplyvní aj konečnú cenu.

Aby ste s mohli urobiť aspoň približnú predstavu, tak ceny elektrikárskych prác, sa pohybujú okolo týchto čísel. Dom alebo byt o rozlohe okolo 100 metrov štvorcových vás bude stáť okolo troch tisícok eur. Hovoríme o práci aj materiáli.Človek drží v ruke čierny elektrický kábel

Čo je práca a čo materiál

Asi je ešte potrebné vysvetliť, čo radíme k prác a čo k materiálu. Môže sa to zdať logické, no istota je istota. Práca je len práca, teda akýkoľvek materiál – rozvodná skrinka, poistky, káble, vypínače, zásuvky a tak ďalej, do nej nepatria. Je určite rozumné, ak si nájdete firmu, ktorá vám dokáže dodať obe tieto veci, teda prácu aj materiál. Len s predstavte, ako budete kupovať veci, ktorým sa vôbec nerozumiete. Navyše vás to takto vyjde lacnejšie. Vždy, keď kupujete viac vecí pokope, zľava je viac než istá.