Častokrát sa stretávam s názormi ľudí, že podnikanie je veľmi náročné, či už po časovej ale hlavne finančnej stránke. Tento stereotyp akoby bol zakorenení v mysliach mnohých, a preto si radšej hľadajú zamestnanie, ktoré nie príliš zodpovedá ich predstavám, ale poskytuje určitý pocit bezpečia a spokojnosti.
Je však podnikanie naozaj také náročné? Myslím si že nie! Na začiatku je samozrejme potrebný určitý kapitál, nie však toľko, ako si mnohí myslia. Ohlásenie voľnej živnosti zaberie pri návšteve úradu len pár minút a za každý predmet činnosti, ktorý chcete vykonávať zaplatíte v súčasnosti poplatok päť eur. Toľko teda administratívnych povinností. Čo sa týka časovej náročnosti je len na Vás koľko času svojmu zámeru venujete. Samozrejme platí, že čím viac času tomu venujete, tým lepšie výsledky môžete očakávať. Na druhej strane práca, ktorá vás baví vlastne ani nie je prácou.

počítač.jpg
Podnikať sa dnes dá aj z pohodlia domov a bez veľkých investícií. Dobrým príkladom je napríklad vedenie účtovníctva. Postačí na to aj súkromný počítač alebo notebook, tlačiareň a telefón. Veľa podnikateľov dnes vyhľadáva služby účtovníkov, ktorým radšej prenechá všetky „papiere“, než by mali sami venovať množstvo času ich spracovaniu. Nehovoriac o potrebe neustále sledovať zmeny v zákonoch, plniť nové a nové povinnosti a podobne.

figurky.jpg

Ďalším príkladom môže byť aj biznis spojený s koníčkom. Určite poznáte v okolí niekoho, kto vo voľnom čase vyrába nádherné štrikované dekorácie, mydlové kytice, či drevených trpaslíkov do záhradky. Prečo nespojiť príjemné s užitočným? V dnešnom svete internetu postačí malá investícia do reklamy, či vytvorenia jednoduchého e-shopu a o vaše výrobky môže byť záujem aj na opačnom konci krajiny.
Dôležitejší ako financie je samotný nápad alebo myšlienka, na ktorej to celé vybudujete. Nápadom sa medze nekladú! Neuspokojujte sa nudnou prácou, ktorá vás nijako nenapĺňa a chodíte tam len z povinnosti.