Slovensko sa čoraz viac začína podobať na západné krajiny, ktoré sú typické tým, ako ich obyvatelia trávia sviatky. Či už sú to Vianoce, Nový rok alebo Veľká noc, väčšina pracujúcich ľudí si vyberá oddych mimo svojho domova. Často sa uchyľujú do lyžiarskych rezortov, do kúpeľov alebo wellness zariadení, kde si budú môcť dostatočne oddýchnuť a vypustiť paru.
Pre niekoho je to pekné pomyslenie plné zábavy, no pre tých, ktorí sa musia starať o pohodlie hostí je to často nočná mora. Ako sa nezblázniť z toho, že musíte pracovať ešte aj na sviatky?

servírka

O čo všetko prichádzate
Tieto straty hádam ani netreba vymenovávať, no mnohý nevedia, čo vlastne človek odlúčený od rodiny v pracovnej šichte prežíva. Často je to stres, pretože v tomto období robí menej zamestnancov. Únava, ktorá je spojená s nadmernými očakávaniami klientov a neraz aj samotných šéfov. Na mnohých príde aj smútok alebo depresia, keďže namiesto bežnej rodinnej atmosféry sa musia vysporiadať s pracovným kolektívom a nevďačnými zákazníkmi. Pre tých, čo už majú vlastnú rodinu, je toto obdobie kapitola sama o sebe.

Máte z toho osoh?
Možno sa budete čudovať, no niektorým ľuďom vyhovuje pracovanie počas voľna. Prečo? Možno kvôli peniazom alebo tomu, že daný sviatok nechcú oslavovať a ani si ho užívať. Iná skupina ľudí prežíva svoje povolanie až na kosť a absolútne sa s ním stotožňuje. Ak však nepatríte ani do jednej z týchto skupín, vedzte, že popremýšľať o zmene zamestnania sa vám môže oplatiť.

kuchyně

Ako to zvládnuť?
Mnohý sa boja, ako sa budú správať v zamestnaní na úrovni a profesionálne. Mnohý sú otrávení svojimi povinnosťami a nechcú sa pozerať na tých, ktorí prišli využiť ich služby. Preto sa vždy dobre nalaďte pred tým, ako budete so zákazníkmi. Znie to síce ťažko, no snažte sa tešiť z toho, že si oddýchnu po dlhej dobe a vy im v tom pomôžete. Byť empatický nie je na zahodenie a okrem toho budete svoju prácu zvládať lepšie.