Výskumníci z Britskej univerzity v Bath vytvorili špeciálne lepidlo určené na neinvazívnu metódu na analýzu glukózy v ľudskom tele. Na analýzu sa používa tkanivová tekutina, ktorá sa zlúči s bunkami v oblasti vlasových folikulov.
Každý deň musia milióny ľudí, ktorí majú diabetes nevyhnutne niekoľkokrát vykonať analýzu glukózy v krvi, pretože sa môže výrazne zvýšiť v dôsledku nedostatočnej tvorby inzulínu. Typicky sa na tento účel používajú glukomery s veľmi tenkými ihličkami, pomocou ktorých je koža prepichnutá na odber krvi. Čo sa týka niektorých krvných testov niekoľkokrát denne je dosť nepohodlné a aj bolestivé a preto vedci už dlho pracujú na vývoji non-invazívnej, ale pomerne presnej metódy pre stanovenie hladiny glukózy.

injekce

·         Nový vývoj je založený na fenoméne elektroosmózy – pohyb tekutiny cez kapiláry alebo póry pri použití vonkajšieho elektrického poľa. Pracovná plocha sadry pozostáva zo štyroch snímačov. Náplasť je pripevnená k pokožke a kvôli vysokej hustote vlasov sa aspoň jeden z jej senzorov pravdepodobne objaví nad vlasovým folikulom. Snímač používa elektroosmózu na zachytávanie tkanivovej kvapaliny v malej komore s hydrogélom, ktorý umožňuje meranie glukózy v tele bez kalibrácie.

ladina cukru

·         Na kontrolu účinnosti tohto vynálezu, Britskí výskumníci používali náplasť na prasacej kože, ktorá má niektoré podobné vlastnosti ako koža človeka. Po overení účinnosti náplasti, vedci začali vykonávať klinické skúšky zariadení na zdravých ľudí.

·         Tvorcovia zariadenia uvádzajú, že zariadenie môže analyzovať hladinu cukru každých 10-15  minút, po dobu šiestich hodín.
V budúcnosti plánujeme vytvoriť patch schopný odoslať výsledky analýzy na smartphone. Navyše sa plánuje dokončenie náplasti tak, aby stačila jedna na jeden deň. Potom sa začnú klinické štúdie s účasťou pacientov s diabetes mellitus. Ak sú všetky štádiá testovania úspešné, zariadenia sa pravdepodobne objavia v širokom predaji.