Okrem klasických (čierny, zelený, biely) existujú aj čaje, ktoré s rastlinou čajovníka čínskeho nemajú nič spoločné. Sú ale známe a ich pitie je zdraviu prospešné nakoľko častokrát pochádzajú z rastlín, ktoré majú aj liečivé účinky. Medzi nečaje patria:
čajový set 
Roiboos (Afrika)
Tento čaj pochádzajúci z južnej Afriky začali v 18. storočí piť holandskí osadníci ako alternatívu k čiernemu čaju, ku ktorému nie vždy mali prístup. Tradiční miestni obyvatelia ho pripravovali z divo rastúcej rastliny Aspalathus linearis. Táto rastlina je silne endemická, rastie iba na veľmi malej časti územia a akýkoľvek pokus o dopestovanie v iných častiach sveta zlyhal. Vedci sa dokonca obávajú, že klimatické zmeny môžu viesť k zániku týchto rastlín.
Roiboos je možné kúpiť v nefermentovanej (zelenej) a fermentovanej (červenej) forme. Nálev z fermentovaného roiboosu má výraznú červenú farbu, korenistú vôňu a príjemnú medovú chuť. Dá sa pripraviť s cukrom a s mliekom. V Afrike ho podávajú aj ľadový a vyrába sa z neho likér. Neobsahuje kofeín.
 mate - Džerba
Yerba Maté (Južná Amerika)
Lístky toho nečaju pochádzajú z rastliny Ilex paraguariensis, ktorá sa pestuje v neveľkej oblasti Argentíny, Paraguaja a Brazílie. Maté je tradičným nápojom minimálne u 90% miestnej populácie. Neodmysliteľne k nemu patrí kalabasa (nádobka z tekvice) a bombila (kovová slamka zo sitkom). Z Ameriky sa rozšírilo do celého sveta a je možné ho zakúpiť v zmesi s rozličnými príchuťami.
Nálev z maté má bylinkovú trochu zemitú príchuť a zelenkasto-žltú farbu. Dá sa pripraviť aj v ľadovej verzii, niekedy sa k nemu pridávajú kúsky ovocia alebo džús. Výsledný nápoj (Terere) je veľmi osviežujúci a znesie viacero nálevov.
 čaje a bylinky
Catuaba (Južná Amerika)
Domovom rastliny Erythroxylum vaccinifolium, z ktorej sa získava kôra na prípravu, čaju je Brazília. Spolu s lapachom ju už od nepamäti popíjavali miestni indiáni nakoľko má regeneračné a stimulujúce účinky na organizmus.
Nálev z catuaby je zlatožltej farby a nevýraznej chuti a vône. Pripravuje sa povarením kôry v niekoľkých decilitroch vody. Z kôry je možné pripraviť aj tinktúru, ktorú je najlepšie užívať s pár kvapkami citrónovej šťavy na uvoľnenie účinných látok.
 
Jiaogulan (Čína)
Jiaogulan alebo ženšen päťlistý (latinsky Gynostemma pentaphyllum) pochádza pôvodne z Číny aj keď sa vyskytuje aj v iných štátoch Ázie. Čaj z tejto byliny pôsobí na celý rad zdravotných problémov a súčasne má povzbudzujúce účinky na ľudský organizmus.
Ženšenový nálev je zelenkastožltej farby a príjemne sladkej chuti. Rastlinka sa dá vypestovať aj v domácich podmienkach v kvetináči.